„ALCHEMIA TEATRALNA"

„ALCHEMIA TEATRALNA - WARSZTATY DLA DZIECI” w remizie OSP w Łańcuchowie!

Na zakończenie wakacji wszystkie chętne dzieci mogły zapisać się na Warsztaty Teatralne, których projekt napisała Jolanta Pikul – bibliotekarz z Łańcuchowskiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie. Pani Jola otrzymała grant z Narodowego Centrum Kultury w wysokości 5 000zł w ramach konkursu grantowego programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” w lubelskiej edycji 2020, którego operatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Projekt był odpowiedzią na zaobserwowane, zatarte relacje dzieci w czasie pandemii, które się przewartościowały, a które kiedyś były naturalne. Zadanie miało na celu uwrażliwić dzieci na świat rzeczywisty, nie online. Aktywne uczestnictwo w warsztatach to pomoc w indywidualnym rozwoju, to wsparcie nauki wyrażania własnych emocji oraz ich rozładowywania. Poprzez zabawy i ćwiczenia teatralne dzieci nieśmiałe otrzymały szansę, aby się „otworzyć” a dzieci nad wyraz aktywne (nie radzące sobie z emocjami) nauczyły się wyciszenia i panowania nad sobą. W trakcie warsztatów teatralnych (prowadzonych przez profesjonalistę) uczestnicy kształtowali swój charakter  i osobowość oraz rozwijali swoje zdolności muzyczne, ruchowe i słowne. Uczestnicy zadania mieli możliwość zwiększenia zasobu swojego słownictwa i wyrażania własnych myśli a także integracji międzypokoleniowej.

W ramach projektu odbyły się 4 Warsztaty, które poprowadził profesjonalny aktor Teatru Andersena  w Lublinie, Pan Konrad Biel. Na pierwszych Warsztatach uczestnicy budowali wybraną formę teatralną: maskę lub lalkę. Drugie Warsztaty to: nauka techniki animacji. Zapoznanie uczestników z podstawami animacji  i techniki wybranej przez siebie formy teatralnej. Wykonywanie zadań aktorskich indywidualnie i grupowo, tak, aby móc obserwować siebie nawzajem i wspólnie wyciągać wnioski.  Na trzecich Warsztatach uczestnicy mieli „próby teatralne”. Stworzyli etiudę teatralną, inspirowaną muzyką klasyczną, wykorzystując do tego maskę lub lalkę. Podczas tych warsztatów dzieci mogły wykazać się swoją kreatywnością, poznać specyfikę próby teatralnej i proces tworzenia etiudy teatralnej. Warsztaty czwarte to „próba generalna” oraz finał zadania. Przedstawienie efektów pracy dzieci, które mogli oglądać zaproszeni przez dzieci rodzice, dziadkowie i goście. „Wielki finał” to stworzenie instalacji artystycznej (maski wiszące na drzewie) oraz wystawa lalek i pokaz work in progres, tj. pewien etap…nie skończony… etiudy teatralnej do muzyki klasycznej.

Wszystkim dzieciom uczestniczącym w projekcie wręczono dyplomy i upominki (pendrive + słodkości). Dla wszystkich przybyłych przygotowany był poczęstunek.

Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy uczestniczyli w projekcie, którzy mi pomagali i wspierali podczas przygotowywania i jego realizacji! Kto wie, może ktoś z uczestników zostanie kiedyś słynnym aktorem, od którego chcielibyśmy autograf….? – dodaje Jolanta Pikul, autorka projektu „Alchemia Teatralna – Warsztaty dla dzieci”.