Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Pan Tadeusz – Adama Mickiewicza, dzieła Henryka Sienkiewicza, Przedwiośnie – Stefana Żeromskiego ale także dzieła Aleksandra Fredry czy Lalka – Bolesława Prusa, osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie tak było w latach ubiegłych podczas Narodowego Czytania.
Dziewiąta edycja Narodowego Czytania (2020) należy do jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu – poety, dramaturga i epistolografa Juliusza Słowackiego. Jego Balladyna jest bohaterką tegorocznego Narodowego Czytania. Balladyna jest połączeniem wielu konwencji: legendy, baśni ludowej, tragedii historycznej, groteski. Są w niej wpływy dramatu szekspirowskiego, ale całość jest jednym z najoryginalniejszych dzieł romantycznych. Historia rozgrywa się w legendarnych początkach Polski, a głównymi bohaterami są: Król Popiel (Pustelnik) pozbawiony władzy przez uzurpatora, szlachetny książę Kirkor dążący do przywrócenia mu korony, królowa Goplana z elfami, dwie siostry – dobra i zła, ich matka – wdowa. Balladyna, opanowana żądzą władzy, osiąga ją przez szereg zbrodni, poczynając od zabicia własnej siostry Aliny – rywalki do ręki Kirkora. W finale ginie porażona sprawiedliwością boską. Juliusz Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Organizatorami Narodowego Czytania 2020 w Milejowie byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Milejowie, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Milejowie i Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie.
Fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu – „Balladyny” Juliusza Słowackiego przeczytali uczniowie kl. VIII a zaproszeni do udziału w 9. edycji Narodowego Czytania, zaprzyjaźnieni z naszą biblioteką.
Wspólne czytanie po raz kolejny dostarczyło dużo radości w obcowaniu z wyjątkową polską literaturą. Wszyscy oddaliśmy się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody i porozumienia. Ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  rozdała wszystkim uczestnikom pamiątkowe egzemplarze Balladyny z pieczęcią prezydencką.
Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Marczak za opracowanie scenariusza milejowskiego Narodowego Czytania 2020 i przygotowanie uczniów klasy VIII a.