Gminna Biblioteka Publiczna w Milejowie
Aktualności

Spotkanie autorskie 18.08.2019r.

Email Drukuj

WSPÓŁPRACA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ Z PARAFIĄ W ŁAŃCUCHOWIE
"ŁAŃCUCHÓW…OD KUROPATWÓW DO STECKICH"
"Dzisiaj po sumie w naszym kościele odbyła się promocja książki i spotkanie autorskie z dr J.Ewą Leśniewską, autorką książki „Łańcuchów. Dobra ziemskie i ich właściciele (XIV-XX w.). Od Kuropatwów do Steckich”. Spotkanie zgromadziło dużą rzeszę wiernych zasłuchanych w niezwykle interesujący wykład Pani dr Ewy. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się też książka. Dołożymy wszelkich starań, aby sprowadzić większą liczbę sztuk w jak najkrótszym czasie. Zamówienia na książkę można składać u ks. proboszcza i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milejowie oddział w Łańcuchowie, który mieści się w szkole. Serdecznie dziękuję pani mgr Marioli Matyjaszczyk ( Dyrektor GBP w Milejowie) i pani Jolancie Annie Pikul z filii biblioteki w Łańcuchowie za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Przed nami kolejne realizacje i nowe pomysły."

 

Odjazdowy Bibliotekarz

Email Drukuj

Już po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała rajd rowerowy, który odbył się 4 lipca 2019 r. w ramach akcji Odjazdowy Bibliotekarz.

W czwartkowy ranek przed budynkiem biblioteki o godz. 9:00 zebrała się 30 osobowa grupa uczestników rajdu rowerowego, czyli: bibliotekarzy, dzieci i sympatyków słowa pisanego i rowerów. Tym razem trasa rowerowa wiodła z Milejowa prze Klarów, Maryniów a punktem docelowym był Gród Średniowieczny w Wólce Bieleckiej.

Po drodze zatrzymywaliśmy się w miejscach związanych z historią regionu, przy grobie powstańców styczniowych z 1863 roku w Klarowie i przy cmentarzu wojennym w Maryniowie w miejscu pochówku żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej.
W Wólce Bieleckiej pan Jarosław Woliński oprowadził nas po grodzie średniowiecznym.   Opowiedział uczestnikom jak ponad tysiąc lat temu wyglądało życie naszych przodków o metodach polowania i walki, rozpalaniu ognia i w jaki sposób budowano grody i zamki.  

Uczestniczyliśmy w przygotowanych warsztatach takich jak strzelanie z łuku , mogliśmy spróbować swoich umiejętności w tańcu dawnym, posłuchać lekcji o dawnym uzbrojeniu w grodowej zbrojowni - dzieci z entuzjazmem przebierały się w rycerskie stroje, zobaczyliśmy jak wybijano monety średniowieczne. Nie zabrakło również zmagań sportowych – przeciąganie liny przez dwie drużyny.

Po wyczerpujących i ciekawych zajęciach zasiedliśmy do ogniska z pieczonymi kiełbaskami. Pogoda dopisała tak samo jak humory. Był to mile spędzony czas.

 

 

 

Dyskusyjny Klub Książki w "Krainie Rumianku"

Email Drukuj

Tego lata panie z milejowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki miały możliwość uczestniczyć w wycieczce krajoznawczej po naszym regionie. Celem naszej podróży była „Kraina Rumianku” w Hołownie pow. Parczewski.

Po dotarciu do Krainy, wszystkie byłyśmy pozytywnie zaskoczone malowniczym położeniem tego miejsca oraz zapachem ziół, który wokół się unosił.

Wycieczka odbyła się w środę 3 lipca 2019 r. Na miejscu miałyśmy okazję zapoznać się z historią tego miejsca. Kraina Rumianku to wioska tematyczna gdzie przyjezdni mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi gdzie dawne obyczaje są w ciążą żywe i praktykowane.

Dużą atrakcją dla klubowiczek były warsztaty, na których robiłyśmy kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każda z nas wybrała swój ulubiony kolor i zapach oraz dodatki suszone kwiaty, zioła i ziarna, którymi przyozdobiła swoje mydła. Wszystkie zabrałyśmy swoje oryginalne mydełka, ślicznie zapakowane, które mogą być świetnym prezentem.

Wiele radości sprawił nam również piknik z pieczonymi kiełbaskami, aż smutno było wyjeżdżać z tak pięknego i gościnnego miejsca. Z pewnością jeszcze tam wrócimy.


 

Odjazdowy Bibliotekarz

Email Drukuj
 


Strona 7 z 86

Katalog on-line


logo_ABCXXI


logo_rodzinneczytanie