Gminna Biblioteka Publiczna w Milejowie
DKK w Milejowie

Książki Sergiusza Piaseckiego

Email Drukuj
Przy nieco niższej frekwencji klubowiczek w  mroźny i bardzo wietrzny dzień 30 stycznia odbyło się 26 spotkanie milejowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
 
Tematem spotkania były książki nieco zapomnianego pisarza Sergiusza Piaseckiego.
W bieżącym roku mija 50 rocznica śmierci  pisarza, publicysty politycznego i oficera wywiadu. Pisał głównie o rzeczywistości życia na pograniczu polsko - sowieckim. Prowadził bardzo barwne, niebezpieczne i ciekawe życie, którego odzwierciedlenie można znaleźć w jego powieściach.
Na spotkaniu skupiłyśmy się na dwóch powieściach autora Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy to pierwsza i najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1937 roku, oparta na własnych przeżyciach. Zdobyła olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania do wybuchu II wojny światowej. Drugą omawianą powieścią  był Piąty etap pisząc tę powieść oparł się na przeżyciach własnych oraz kolegów z polskiego wywiadu. Opisał ich życie, pełne przygód i niebezpieczeństw.
 

Książki Joanny Chmielewskiej

Email Drukuj

Tym razem Panie z milejowskiego DKK na spotkaniu, które odbyło się 22 listopada 2013 r. omawiały książki Joanny Chmielewskiej.

Joanna Chmielewska to tak naprawdę Irena Becker Kuhn. I choć z wykształcenia była architektem, to pisanie stało się jej przeznaczeniem. Uwielbiała tory wyścigów konnych i kasyna. Zbierała pocztowe znaczki i bursztyny. W lodówce trzymała zawsze mrożony bób, jogurt i piwo. Jednak przede wszystkim Joanna Chmielewska to Królowa Polskiego Kryminału.
Jej książki znają i uwielbiają już pokolenia. Przeżywszy 81 lat  7 października 2013 r. po długiej chorobie zmarła w Warszawie.
Na spotkaniu przypomniano jedne z pierwszych książek autorki tj. „Większy kawałek świata”, „Szajka bez końca” ale i te późniejsze tj. „Pech”, „Krętka Blada” czy „Zapalniczka”. Jednomyślnie stwierdziłyśmy, że wszystkie  książki Joanny Chmielewskiej cechuje, wartka akcja, szeroki wachlarz postaci, zaskakujące zwroty akcji, no i przede wszystkim barwny, nieszablonowy język, humorystyczne opisy sytuacji. Nic dodać nic ująć, wymarzona lektura na długie jesienne i zimowe wieczory.
img_22112013-1 img_22112013-2 img_22112013-3


Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze, dyskutowano nie tylko o twórczości omawianej pisarki. Następne spotkanie zaplanowano na 30 grudnia  a tematem spotkania będzie książka Marii Nurowskiej pt. „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”.
 

Książki Andrzeja Stasiuka

Email Drukuj
"To ja - miłośnik prymitywu oraz bezzębnych starców, jak utrzymują krytycy".

Niewielu pisarzy potrafi mówić o sobie z takim dystansem, a niewielu czytelników dostaje szansę obcowania z lekturą Andrzeja Stasiuka. 22 maja już po raz kolejny odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Milejowie. Mimo pięknej pogody klubowicze DKK licznie zagościli w naszych progach aby podzielić się wrażeniami po przeczytanej lekturze.

img_22052013-1 img_22052013-2 img_22052013-3
 

Tematem majowego spotkania były pozycje książkowe Andrzeja Stasiuka : Zima, Mury Hebronu, Dziennik pisany później czy Opowieści galicyjskie. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia samej sylwetki Andrzeja Stasiuka przez modelatorkę klubu . Uchodzi on bowiem za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Jego książki przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski. Nie przejmuje się zbytnio tym, czy jako pisarz ma do kogo mówić. Jak twierdzi sam autor mówi do siebie. Pisze książki, które sam chciałby przeczytać. Twórczość Stasiuka wywarła dużo emocji wśród klubowiczek , bo z całą pewnością można powiedzieć  iż obok takiej prozy nie można przejść obojętnie. Majowe spotkanie klubowiczek DKK odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze mimo tego ,że lektura Stasiuka nie jest nastrojowa a wręcz przeciwnie zmusza do refleksji i głębszych przemyśleń.

W piątek 7 czerwca 2013r. zapraszamy na planowaną wycieczkę do muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

 

Książki Sylwii Chutnik

Email Drukuj

21 spotkanie milejowskiego DKK odbyło się 25 kwietnia 2013r., w spotkaniu uczestniczyło osiem pań. Tematem dyskusji były książki Sylwii Chutnik. Tradycyjnie moderatorka przybliżyła życiorys i twórczość pisarki.
Następnie rozpoczęła się dyskusja na temat bardzo kontrowersyjnej i trudnej powieści pt. „Dzidzia”.

Dzidzia to szesnastoletnia dziewczynka z wodogłowiem, bez rąk i nóg, żeby było jeszcze bardziej ponuro, Dzidzia jest czwartym dzieckiem Danuty Mutter, której wypadło być potomkinią wieśniaczki oskarżonej o zdradę Polaków w czasie wojny. Ale nie o to chodzi, byśmy nad Dzidzią zapłakali. Za dużo tu ironii i – już od pierwszych stron – umowności. Po co więc i czym naprawdę jest Dzidzia? Dowiadujemy się tego z kolejnych rozdziałów: Dzidzia jako kara, jako spisek, Dzidzia jako święta, jako trup. Otóż Dzidzia jest pojemnym symbolem kolejno – traumy wojennej, umęczonej patriarchatem matki Polki, hipokryzji polskiego katolicyzmu, antysemityzmu i przede wszystkim – Polski. I to Polska jest tu głównym oskarżonym, właśnie taka: chora, nieudolnie zarządzana (najlepiej przez umarłych bohaterów). Natężenie brutalności, bólu, głupoty i bezwzględności jest tu tak duże, że narracja osuwa się w groteskę i staje się surrealistyczna.

img_25042013-1

Nie ma wątpliwości: to rzecz pisana na gniewie, z solidarności ze wszystkimi Matkami Cierpiącymi. Przeciwko wojnie, pojęciom grzechu i kary, zimnej mechanice Państwa. „Dodajcie Polskę do swojego newslettera. Dajcie jej szansę, a czeka was możliwość wzięcia udziału w losowaniu wspaniałych nagród, jakimi są, uwaga: wyjazd stąd w pizdu, do jasnej cholery i na zawsze (...)” – pisze Chutnik. „Dzidzia” to rozpaczliwy apel o Polskę, która wreszcie otrząsnęłaby się z trupów, win i kar. Niechże będzie normalnie.

Kolejną omawianą książką była książka pt. „Mama ma zawsze rację” bezustanne lawirowanie między dobrem dziecka a swoim, zmiana relacji w związku, codzienna krzątanina i logistyka. Choć Sylwia Chutnik opisuje swoje macierzyństwo ze sporą dozą humoru i ironii, w jej felietonach kryją się celne obserwacje na temat wymagań stawianych współczesnej matce.

„Codzienność różni się nieco od teorii rozwijanych przez poradniki. Codzienność boli i wystawia nas na próby ogniowe już od rana.”

Następne spotkanie zaplanowane jest na koniec maja, tematem dyskusji będą książki Andrzeja Stasiuka.

 


Strona 1 z 6